Laser projection at home
Experience stunning 4K
The evolution of HDR tonal representation
Bring images to life
Fast-moving 4K video that's clear and smooth
Designed for extraordinary installation flexibility
Practical functionality, convenient connectivity
Calman ready
Professional quality colour calibration, trusted by colour professionals and filmmakers.
What is in the box?
EH-LS11000W whats in the box
  1. Main unit
  2. Power cable
  3. Remote control incl. batteries
  4. User guide
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0,74 inch with C2 Fine
Image
Color Light Output
2.500 Lumen In accordance with IDMS15.4
White Light Output
2.500 Lumen In accordance with ISO 21118:2020
Resolution
4K (3840 x 2160)
Aspect Ratio
16:9
On-Screen Pixel Count
Contrast Ratio
Native Contrast
Light source
Laser
Laser Light source
72 mW 20.000 hours Durability High, 20.000 hours Durability Medium, 20.000 hours Durability Eco
Keystone Correction
Manual vertical: ±30 °, Manual horizontal ±30 °
Colour Video Processing
10 Bits
2D/3D Frequency Image
384 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate
384 Hz - 480 Hz
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HLG, HDR10+
Optical
Throw Ratio
Zoom
Motorized, Factor:1 - 2,1
Lens Shift
Motorized - Vertical ±96,3 %, horizontal ±47,1 %
Lens position memory
10 positions
Screen Size
50 inches - 300 inches
Projection Distance Wide/Tele
3 m - 6,4 m ( 100 inch screen ),
Projection Lens F Number
2 - 3
Projection Lens Focal Length
22,5 mm - 46,7 mm
Projection Lens Focus
Motorized
Connectivity
Interfaces
Advanced Features
Security
Kensington lock
3D
No
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Bright Cinema, Vivid
Other features
Video Color Modes
Cinema, Dynamic, Natural, Bright Cinema, Vivid
Projector control
via: Crestron Integrated Partner, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol
General
Power consumption
302 Watt (Normal Peak-mode), 198 Watt (Eco Peak-Mode), 0,4 Watt (Energy saving standby)
Heat Dissipation
1.026,8 BTU/hour (max)
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
520‎ x 447 x 193 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
12,7 kg
Noise Level
Normal:30 dB (A) - Economy:22 dB (A)
Supported Temperature
Operation 5° C - 35° C, Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity
Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Room Type / Application
4K Gaming, Home Cinema, Sports
Positioning
Ceiling Mounted, Desktop
Colour
White
Other
Warranty
60 months Carry in or 12.000 h
Accessories
Accessoires
Effectuez votre sélection parmi un vaste choix d'options et d'accessoires.
  • Discreete installation
  • 54mm gap between with ceiling