With the SC-T5100N it’s all about the detail, throughput speed and size of the output (up to 36”). Designed for those who need a professional-level, technical printer which boasts a low total cost of ownership. Whether you’re an architect, student, engineer, or work in an advertising agency, the need to print accurately, precisely, reliably and in great detail is essential. Desktop version.
Clean design
White, compact and fits most environments.
These inks don’t run
Supports wireless printing
Enables users to print directly from smartphones or tablet devices.
Seamless paper changes
Peace of mind
Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints.
Accuracy and precision
Print technical, architectural and engineering drawings in great detail, with ease.
What is in the box?
SureColor SC-T5100N (Optional stand) 220v whats in the box
  1. AC cable
  2. Driver and utilities
  3. Individual Ink Cartridges
  4. Maintenance box
  5. Paper stacker
  6. Setup guide
  7. SureColor T-Series Printer
  8. User manual (CD)
  9. Warranty document
Discover more products in the series
  • Clean design
  • Wireless printing
  • Up to 36"
  • CMYK Pigment inks
C11CF12301A0
  • Desktop version (no stand)
  • Wireless printing
  • Up to 36"
C11CF12302A0
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Printing Method
PrecisionCore™ Print Head
Ink Technology
Ultrachrome® XD2
Print
First Page Out
Monochrome31 Seconds, Colour31 Seconds
Colours
Black, Cyan, Yellow, Magenta
Minimum Droplet Size
4 pl, With Variable-Sized Droplet Technology
Ink tank capacity
50 ml
Nozzle Configuration
800 Nozzles Black, 800 Nozzles per Color
Printing Resolution
2.400 x 1.200 DPI
Paper / Media Handling
Paper Formats
A1, A2 (42.0x59.4cm), A2+, A3+, A3 (29.7x42.0 cm), A4 (21.0x29.7 cm), B1 (72.8x102.8 cm), B2 (51.4x72.8 cm), B3, B4, B5, 17", 24", A0, 36"
Print Margins Sheet Media
Mode 1: 3 mm (top), 3 mm (right), 3 mm (bottom), 3 mm (left)
Print Margins Roll Media
Compatible Paper Thickness
0,05 mm - 0,27 mm
Automatic Document Feed
Standard (built-in)
General
Power consumption
28 Watt, 8 Watt (standby), 0,2 Watt (Power off)
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
1.268‎ x 505 x 230 mm (Width x Depth x Height)